אדיגיאה ביטלה את בית המשפט החוקתי של הרפובליקה

ראש אדיגאיה, מוראת קומפילוב, חתם על חוק המבטל את בית המשפט החוקתי של הרפובליקה. המסמך פורסם בפורטל הרשמי של הרשויות של הרפובליקה, כך מדווח קומרסנט.

ב-27 באוקטובר חברי מועצת המדינה-חאסה (הפרלמנט) של אדיגאיה הצביעו בעד ביטול הגוף השיפוטי. ההליך מתבצע במסגרת הרפורמה במערכת המשפט בפדרציה הרוסית. יחד עם זאת, השופטים בדימוס של בית המשפט החוקתי של אדיגיאה שומרים על כל הערבויות לביטחון חומרי וסוציאלי.

בנובמבר 2020, נודע כי כל בתי המשפט החוקתיים והסטטוטוריים של הישויות המרכיבות את הפדרציה הרוסית יבוטלו עד ה-1 בינואר 2023, ובמקומם תהיה לאזורים הזכות להקים מועצות חוקתיות וסטטוטוריות יעוציות תחת הפרלמנטים שלהם.

באפריל 2021 התפטר יו"ר בית המשפט החוקתי של אדיגיאה, אסקר טלהטוק. באותה עת נותרו בבית המשפט רק שני שופטים - זאורבי בירז'ב ואלכסיי פטרוסנקו.

ביטול זה הינו אחד מבין רבים בתהליך צימצום הסמכויות של הרפובליקות שמרכיבות את הפדרציה הרוסית ואשר בסופו של תהליך זה הקרמלין מתכנן לביטולם הסופי של הרפובליקות האוטונומיות עצמם. אך לעמים שמרכיבים את רוסיה יש תכניות אחרות ואם הקרלמלין לא יקשיב אליהם אז סביר להניח שהעתיד של הפדרציה הרוסית יהיה כמו זה של האמפריה הרוסית וברית המועצות אשר התפרקו ועברו מהעולם הזה בלי חזרה.
Comments