Çerkes Medya Ansiklopedisi Oluşturmak İçin Proje Başlatıyor

 


One Light Studio film şirketi, Çerkes(Adığe) kültürü hakkında bir dizi belgeselden oluşan Çerkes medya ansiklopedisi oluşturmak için, bir proje başlatıyor.

Gelenekler, uygulamalı sanatlar, folklor ve dil ile ilgili filmler, kültüre içeriden bakmanın felsefi anlayışıyla birlikte eğlencenin bir sentezi olacaktır. Bütün bunlar, yönetmen ve yapımcı Bisher Yeroko’nun planına göre, bu filmleri geniş bir izleyici kitlesi için ilginç hale getirecek.

Tüm bölümlere benzersiz orijinal müzik eşlik edecek. Ayrıca her filmin İngilizce, Türkçe ve Arapça’ya tam çevirisi de planlanıyor. Bu sayede diasporadaki Çerkes izleyiciler de filmi anlıyor olacaklar. Bunları çeşitli festivallerde, film forumlarında ve sinemalarda göstererek ardından ücretsiz erişime açmayı umut ediyoruz.

Bugün Kuzey Kafkasya’da “One Light Studio” şirketi, hem teknik konularda hem de yaratıcı bileşende profesyonel çalışma yaklaşımıyla tanınan bir markadır.

Şimdi Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetlerinde dizinin ilk bölümlerinin çekimleri için hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Comments