Uluslararası Çerkes Derneği (DÇB): 30 Yıllık Varlığının Ardından Sonuç Sıfır

Sözde Uluslararası Çerkes Derneği'nin başarıları hakkında Çerkes bloglarından birinde ( Circassia Times ) iki yıl önce yayınlanan o makaleyi tekrar okuyun; bugün hala geçerli ve sonuç değişmedi.

Uluslararası Çerkes Derneği-ICA ( DÇB ) 1991 yılında kuruldu. Anavatandaki ve diasporadaki birçok Çerkes örgütü ICA üyesi, ama hepsi değil. 

Organizasyon resmi olarak Rusya Federasyonu'nda kayıtlı, merkezi Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik şehrinde.

Bu makale için attığımız başlık hayal kırıklığı yaratabilir, ancak eğer analiz edersek, bu örgütün 28 yıllık varlığı boyunca elde ettiği yetersiz veya sıfır başarılarla derinden hayal kırıklığına uğrarız.

Burada, bu kadar büyük bir isme sahip olan bu organizasyonun başarısızlıklarını veya şimdiye kadar başarması gerektiklerini anlatmayacağız. 

Gerçek şu ki, bu örgüt hakkında açıkça konuşmak kolay değil, ancak yanlışı düzeltmek ve Çerkes halkının çıkarlarını savunmanın yolları üzerine düşünmek için gerçeği söylemekten başka seçeneğimiz yok.

Çerkes dünyasının en fakir kuruluşu, hatta sadece diğer benzer kuruluşlardan daha fakir değil; aynı zamanda dünyanın en fakir Çerkes ailesinden bile daha fakir olan bu kuruluşun bütçesinden başlayalım. Kuruluşun bütçesi yılda 20.000 dolardan azdır. 

Peki, böylesine fakir bir örgüt nasıl Çerkeslerin çıkarlarını koruyabilir? Tabii ki koruyamaz. Karşılaştırma için, Dünya Filistin Örgütü'nün bütçesi yılda 100 milyon dolara, Dünya Yahudi Örgütü'nün bütçesi ise yılda 1 milyar dolara ulaşıyor.

Bu örgüt, dünyaya yayın yapan bir Çerkes televizyonu veya bir Çerkes bankası kuramadı, bir Çerkes okulu ya da üniversitesi açamadı, Çerkeslerin hem kendi vatanlarında hem de diasporadaki haklarının ihlali konusunda tek kelime etmedi ve tek bir Çerkes'i tarihi anavatanına geri döndüremedi. Üyeleri birkaç yılda bir buluşan düşük seviyeli bir arkadaşlık kulübü olarak adlandırılabilir.

Bu üzücü durumun birçok nedeni var; ama bunlardan biri de bu Çerkes örgütünün, başka Çerkes olmayan güçlerin baskısı altında olmasıdır. Ve bugün çalışmalarını Çerkes halkının çıkarları için değil, bu güçlerin çıkarları için sürdürüyor.

Çerkeslerin çıkarlarını savunmak ve ilerletmek için, Çerkes halkının taleplerine sahip çıkacak yeni bir dünya Çerkes örgütü yaratmak gerekiyor.

Kaynak: adygplus

Comments