תכירו את הכפר הצ'רקסי אגוי-שאפסוג שבחופי הים השחור

הכפר הצ'רקסי אגוי-שאפסוג ממוקם בערוץ ההררי של נהר אגוי באיזור חופי הים השחור של המולדת הצ'רקסית. הוא ממוקם 8 ק"מ צפונית לעיר טואפסה, 104 מדרום לעיר קרסנודר, ו -7 ק"מ מערבית לחוף הים השחור.

תושבי הכפר הם צ'רקסים ומספרם מעל 2000 איש. כלכלת הכפר בעיקרו מבוססת על תיירות וחקלאות. מסלולי תיירות למפלים ולדולמנים באגן נהר אגוי, כמו גם פסגות שונות של המדרון הדרומי של רכס הקווקז הראשי עוברות בכפר. בסביבת הכפר יש פרדסים גדולים של אגוזי לוז, דובדבנים, אגסים, עצי תפוח וכן כרמים. 

בערוץ נהר אגוי ישנם שרידים של ישובים צ'רקסים מתקופת מלחמת רוסיה-קווקז וכן שרידים של גנים צ'רקסיים עתיקים.

האדמות של היישוב גובלות ביישובים: אגוי במערב, ניבוג בצפון מערב, ציפקה במזרח, וכן טואפסה בדרום-מזרח.  

הכפר ממוקם על המדרון הדרומי של רכס הקווקז הראשי. השטח סלעי מאוד ובעיקר הררי. הגבהים הממוצעים בכפר הם כ- 90 מטר מעל פני הים. ממערב לכפר נמצאים הרי שאגה, הר אזיפ (486), הר צ'ובאת (568) , הר ז'יז'יקו (669 ) והר מזאפה (689). ממזרח נמצאים הר מסז'אי (651) והר שקאליתח (680). 

 בחלקו העליון של נהר אגוי ישנה פסגה פופולרית בקרב תיירים - הר אגוי (994 מ '). ההרים והרכסים שמסביב מכוסים ביער צפוף הנשלט על ידי אורנים, לגש, עצי ערמונים וכו '.

למטה וידאו שצולם על ידי ערוץ הטלויזיה של העיר טואפסה ובה מספרים על הצ'רקסים של אגוי-שאפסוג, על התרבות, היסטוריה והמנהגים הצ'רקסיים. התכנית בשפה הרוסית.

Comments