Monday, May 14, 2018

Maksim Şevçenko, Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyinden Ayrıldığını Açıkladı

Maksim Şevçenko: Gazeteci, TV Programcısı, Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Üyesi.

5 Mayıs'ta Moskova'da düzenlenen protesto mitinglerinde, halka bilinmeyen silahlı gruplarca yapılan saldırıya tepki verilmemesi nedeniyle gazeteci Maksim Şevçenko İnsan Hakları Konseyinden ayrıldığını açıkladı.

Şevçenko Moskova'nın Sesi radyosu önünde, İnsan Hakları Konseyi'nden ve Rusya cumhurbaşkanının altında gelişen sivil toplumdan ayrıldığını söyledi. Bu kararı 5 Mayıs olayları nedeniyle İnsan Hakları Organizasyonlarını toplama çağrısına karşılık verilmemesi nedeniyle aldığını açıkladı.

Şevçenko, halkın kitlesel tutuklanması, Rus başkentinin merkezindeki bilinmeyen silahlı oluşumların acımasız saldırıları ile gazetecilerin durumunu içeren açık bir rezonans toplantısı talep ediyor, elbette Kazak temsilcileri ile de. Ama bu talep göz ardı ediliyor.

Şevçenko, ‘’iç yazışmada konseyin pek çok üyesi önerimi destekledi, ancak her şey kapalı bir belge değişimine indirgendi." dedi.

İnsan Hakları Konseyindeki çalışmalarının sonuçlarını yorumlayan gazeteci, konsey üyelerinin “çok önemli şeyler yapmaya çalıştıklarını, ancak hiçbir şey yapılmadığını” söyledi. Ve ardından "bu performansa katılmak istemiyorum" diye ekledi.

7 Mayıs'ta, RTVI televizyon kanalının havasında Şevçenko, HRO (İnsan Hakları Organizasyonları)'nın diğer üyelerine acil durum toplantısı düzenlemelerini istediğini duyurdu. "Rosgvardia'nın önderi olan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin gelmeli. Kamçılarla ne tür insanların silahlandırıldığını anlamalıyız" dedi. Ona göre, HRC'nin bazı üyeleri açık bir toplantıya katılmakla birlikte, konsey başkanı Mihail Fedotov konunun yalnızca başkanlık toplantısında ele alınacağını söyledi.

Şevçenko memnuniyetsizliğini de belirten bir röportaj verdi ve HRO (İnsan Hakları Organizasyonları) adına HRC'de bulunduğunu belirterek, HRC'nin sorumlu sekreteri olan Yana Landratova'nın bir görüşme yaptığı ve HRO adına yaptığı konuşmada, Puşkin Meydanı'nda çeşitli koroların şarkı söylemesinin dahi engellendiğini ve buna tepki gösteren bazı korolar olduğunu belirtti.

Buna karşılık, bölgesel güvenlik ve yolsuzlukla mücadele departmanı başkanı Vladimir Çernikov, RBC'ye verdiği demeçte Kazakların Tverskaya Caddesi'ne kendi inisiyatifleriyle gittiğini söyledi. "Bölgesel güvenlik departmanının başı olarak benim düşüncem, hiç kimse yasadışı bir olayda bulunmamalıdır. Hiç kimse yasaları ihlal etmemeli, Tverskaya Caddesi'ne gelmeli, vatandaşların ve misafirlerin tatil ve dinlenme zamanlarını tatil günlerinde geçirmelerini engellememelidir" diye de vurguladı.

Kaynak: https://www.rbc.ru/politics/10/05/2018/5af47af09a79472d965f5da5?utm_source=fb_rbc

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 13 Mayıs 2018

No comments:

Post a Comment