Ruslan Ğuaşe’nin Sağlığı Hızla Kötüleşiyor


30 Eylül 2017, Kavkaz Uzel

Bugün Çerkes aktivist Ruslan Gvashev'in sağlık durumu hızla bozulmaya başladı. Yatağından kalkamadığı için artık konuşamıyor. Ayrıca, eşi Natalia Ğuaşe "Caucasian Knot" muhabirine herhangi bir enjeksiyon yapılmasını reddettiğini söyledi.

2 Haziran'da Soçi Lazarevski bölge mahkemesi, Çerkes-Şapsığ Yaşlılar Konseyi Eski Başkanı Ruslan Guaşe’yi Adığe'lerin Günü'nde (21 Mayıs) Lale Ağacının (Çığ Daxe)yakınında bir dua yapmasından dolayı suçlu buldu ve 10.000 ruble para cezası verdi.

"Caucasian Knot", 11 Eylül'den itibaren Ruslan Ğuaşe'nin Lale Ağacının yanında yaptığı dua nedeniyle onu cezalandırmaya yönelik kararı protesto etmek için sınırsız açlık grevinde bulunduğunu bildirdi.

Natalia, "Ben sağlıkçıyım ve ona bazı destekleyici vitamin enjeksiyonları yapabilirdim, ancak her şeyi reddediyor, hatta şekerli suyu bile içmiyor. O söz vermişse bundan asla vazgeçmeyecektir; ama onu zorla besleyemiyoruz. 5 Ekim'de yapılması planlanan itiraz şikayetinin değerlendirilmesini bekliyoruz, ancak dürüstçe söylemeliyim ki o zamana kadar yaşayıp yaşamayacağından emin değilim "dedi.

İnsan hakları savunucusu Valery Hatajuko, Ğuaşe'nin sağlık durumunun son 24 saat boyunca ani bir şekilde bozulduğunu doğruladı.

Hatajuko, "Caucasian Knot" muhabirine verdiği demeçte: "Ruslan Ğuaşe’nin sağlık durumu ciddi bir endişeye neden oluyor. Onun dün konuşabildiğini ama bugün bir kelime dahi edemeyecek kadar zayıf düştüğünü" söyledi.

Adıgey, Karaçay-Çerkesk, Kabardey-Balkar ve Abhazya'da halk Ğuaşe'nin açlık grevine tepkisel olarak destek verdi. Ancak Dünya Çerkes Birliği dahil Çerkes örgütleri, eylemciyi savunmak için tek kelime bile etmediler. Valery Hatajuko, "Ruslan'ın açlık grevini tartıştıklarını ve konuşacaklarını söylediler, bunu biliyorum, ancak bugüne kadar Ğuaşe'ye herhangi bir destek vermediler" dedi.

Kaynak: Kavkaz Uzel 

Çeviri:  Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 1 Ekim 2017

Comments