Monday, September 18, 2017

Maykop Adığe Khase, Ruslan Gvaşev İçin Krasnodar Kray Başkanına Protesto Yazısı Gönderiyor

Maykop Adıge Khase başkanı Zaurbiy Çundışko

Maykop Adığe Khase, Krasnodar Kray'ın resmi organlarınca kray içinde yaşayan Çerkeslerin kültürel ve geleneksel yaşamına müdahale edilerek baskı yapıldığını, geçtiğimiz günlerde Çerkes aktivist Ruslan Gvaşev'in de bu sebeplerden dolayı açlık grevine başladığını belirten bir protesto yazısı hazırladı.

Maykop Adığe Khase başkanı Zaurbiy Çundışko' nun ajansımıza verdiği bilgiye göre hazırlanan bu protesto yazısı Krasnodar Kray başkanı Veniamin Kondtratov'a gönderilecek.

Bunun dışında Khase olarak konuyla ilgili aynı içerikte Krasnodar Kray insan hakları derneğine, toplumsal derneklerine ve Adıgey Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov'a da mektuplar gönderilecek.

Adıge Khase'ye göre, özellikle Murat Kumpilov'un gün geçtikçe kötüye giden bu gelişmelerin bir an önce kontrol altına alınabilmesi için elinden gelen her şeyi yapması gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere, Ruslan Gvaşev açlık grevine başladığını duyurmuş buna sebep olarak da kendisi hakkında daha önce mahkemenin 21 Mayıs'da İzinsiz Miting düzenlemek suçundan Soçi mahkemesinin vermiş olduğu 10.000 ruble cezayı olarak göstermişti.

Ruslan Gvaşev verilen bu cezaya karşı gelerek öncelikle bu toplantının düzenleyicisi olmayıp sadece katılımcısı olduğunu, ayrıca bunun miting değil sadece bir anma olduğunu bunun içinde resmi organlardan izin alınmasının gerekli olmadığını açıklamıştı.

Son zamanlarda zaten oldukça ağır sağlık sorunları da yaşayan Ruslan Gavaşev açlık grevine başladığını direkt olarak bir video kaydıyla kendisi açıkladı. http://zapravakbr.com/index.php/video/935-2013-05-17-15-03-01-12744147

Bu açıklamada mahkemenin verdiği ceza ile ilgili temyiz işlemlerinin kendisi adına Avukatı Marina Dubrovin tarafından başlatıldığını, bu açlık grevi sırasında kendisi ölse dahi hakkının aranması için ne gerekiyorsa yapılması için avukatına talimat verdiğini  söyledi.

Alınan bilgilere göre, Ruslan Gvaşev'in özellikle bu son sözleri Çerkes camiasında büyük heyecan ve infial yarattı.

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/28736989.html

Çeviri: Кушу ф.

Cherkessia.net,17 Eylül 2017

No comments:

Post a Comment