Friday, August 25, 2017

Lezginka Dansçısına Nezaret Çıkışında Sorgu Eziyeti


Gelincik’de Lezginka dansı sebebiyle 5 gününü nezarette geçirmek zorunda kalan Hazira Ahkubekov isimli genç, bu seferde nezaret çıkışı  araştırma komisyonunda ifadeye çekildi ve kendisinden ikinci bir emre kadar şehri terketmemesi istendi!

12 Agustos’da Kavkaz Uzel olarak bidirdiğimiz üzere Lezginka dansı yaparak ortalığı rahatsız ettikleri için gözaltına alınan bir grup gençten 2 kişi, küçük holiganlık ve polise mukavemet suçundan 5 gün nezarette tutuklu olarak kalmasına karar verilmişti. Bu iki gençten biriside Hazira Ahkubekov isimli genç idi. Bildirildiğine göre, bu gencin babası da 17 Ağustos’da bir dilekçe ile savcılığa oğlu ile görüştürülmediği  şikayetinde bulunmuştu.

Gencin babası olan Hüseyin Ahkubekov’un ajansımıza anlattığına göre, 5 günlük nezaretta kalma cezası sonunda oğlunu gece 12 de bıraktılar.

“Ancak bu sorgu sebebiyle biz gelincikten çıkıp memleketimize, evimize gidemedik. Oğlum bulduğumuz avukatla beraber şimdi gene orada sorgudalar .Hakkında ceza davası mı açılacak onun için mi oradalar hiçbir bilgimiz henüz yok.”

Konuyla ilgili Krasnodar Kray merkezden gelen bu komisyon yetkilileri ajansımıza konu hakkında bir açıklama yapmaktan kaçındılar.

Gencin babasının anlattığına göre avukatı kendi imkanlarıyla tuttular. Oda zaten bu gece Maykop’dan gelmiş.

Yine alınan bilgilere göre, olay sonrası Kraydaki ilgililer olayın araştırılıp tüm taraflara gerekli açıklamaların yapılacağı sözü vermişti. Olay sonrası ise Çerkes aktivistler bu zorbalığı yapan polislerin cezalandırılması gerektiği açıklamasını yapmışlardı.

Gelincik polisi ise, olay hakkında yaptığı açıklamada olay sırasında gençlere kimlik kontrolü yapmak istediklerini ancak gençlerin bu sırada kendilerine karşı gelerek polislere mukavemet gösterdiklerini, hatta polislerden bir kişinin bu sırada bu mukavemet sebebiyle yaralandığını o yüzden gözaltına alındıklarını bildirmişlerdi.

Kaynak : www.kavkaz-uzel.eu/articles/307961/

Çeviri :  Кушу Ф.

Cherkessia.net, 19 Ağustos 2017

No comments:

Post a Comment