Wednesday, August 16, 2017

Kazak Polislerden Dans Eden Çerkes Gençlerine Zorbalık


Krasnodar Kray’ın her yıl binlerce turist ağırlayan tanınmış tatil beldesi Gelincik’de meydana gelen olayda dans eden Çerkes gençlerine Kazak polislerce müdahale edildi.

Kavkaz Uzel, 14 Ağustos 2017

Krasnodar Kray’ın her yıl binlerce turist ağırlayan tanınmış tatil beldesi Gelincik’de meydana gelen olayda dans eden Çerkes gençlerine Kazak polislerce müdahale edildi. Bu müdahale sırasında Lezginka dansı yapan gençlerden birisi tartaklanarak tutuklandı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre dans eden genci tutuklamak isteyen Kazak polisler biber gazı da kullanırken, bu gazdan çevredeki insanlarda etkilendi.

13 Agustos da Youtube de yayınlanan video kaydında da bu tutuklama anında Kazak Polislerin zorbalıkları herkes tarafından görüldü.

Görgü tanıklarının watsapla ajansımıza gönderdikleri ifadelerinde Kazak polisler tutuklama sırasında ellerindeki biber gazını da gencin gözüne sıktılar. Bu ifadede görgü tanıklarından birisi:

“Gençler orada kendi hallerinde yöresel danslarıyla eyleniyorlardı. Hatta bizde durduğumuz yerden onları zevkle seyrederken el çırparak eşlik ediyorduk. Nedendir bilmeden bu adamlar geldikleri gibi gençlerin üstlerine saldırdılar.” derken, video kaydında dans eden gençleri seyredenlerden birisi olan Anjela ismindeki Kabardey Balkar’dan beldeye gelen bir turist ise olay sırasında kendisine de biber gazı sıkıldığını ve bu gaz sebebiyle yaralandığını gözlerinin yandığını anlattı.

Yine görgü tanıklarından birisi olan ve gelincik in yerlisi olan Mariya Smirnova ismindeki kadın yaşananları şöyle anlattı  “ Yeni işten gelmiştim. Baktım gençler çok güzel müzikler eşliğinde danslar ediyorlar bende yaklaşıp onları el çırparak  izlemeye koyuldum. O kadar hoşuma gitti ki hatta ben bile çıkıp dans  etmek istedim. O sırada bu Kazak polisler gelip onlara müdahale ederek müziği kapatmalarını istediler. Polisler onlara Krasnodar Kray’da Lezginka yasaklandı dediler. Gençler ise onlara yasaklandıysa bize bunu kanıtlayan evrak gösterin diyerek karşılık verdiler, hatta bu sırada müziği de kısmışlardı. Polisler ise buna karşılık gençlerden kimliklerini istediler ve onları kelepçeleyerek tutuklamak istediler.

Bu sırada polisler zor kullanarak  biber gazı da kullandıkları için arbede yaşandı. Hatta bizim gibi gençleri sadece izleyen başka bir bayan turistinde bu gazdan kötü bir şekilde etkilendiğini gördük.”

Konuyla ilgili olarak Kavkaz Uzel olarak aldığımız başka bir bilgiye göre, Krasnodar Kray ve Adıgey’den  Çerkes Aktivistlerin oluşturduğu bir delegasyon Gelincik şehrine hareket ettiler. Verilen bilgiye göre delegasyon, Lezginka dansı ettikleri için tutuklanan bu gençlerin aileleri ile görüşmeler yaptıktan sonra konuyla ilgili olarak resmi makamlarla da görüşmeler gerçekleştirecekler.

Görüntüler için video linklerini tıklayınız:

Kaynak: www.kavkaz-uzel.eu/articles/307694/

Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 15 Ağustos 2017

No comments:

Post a Comment