Wednesday, April 26, 2017

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti başı Adıgeydeydi


22.04.2017

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti başı Temrozov Reşid ikinci dünya savaşının 72 zafer yıl dönümü öncesinde Adıgeye geldi, tarihi olarak değer verilen zafer bayramı ile alakalı yerleri ziyaret ederek gezisine başladı.

Adıge Cumhuriyet Başı görevini vekaleten yürütmekte olan Kumpıl Murat Karaçay Çerkes Cumhuriyeti başı Temrozov Reşid ile birlikte Wulape köyüne gittiler, ikinci dünya savaşında ülkenin özgürlüğü için mücadele ederken canını yitirmiş olanlar anısına yapılmış olan anıta çiçekler bıraktılar.

İki bölgenin başı, canını yitirmiş olan kahramanlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Anıtın üzerinde ismi yazılı olanlar arasında pek çok hemşehrimiz ile Kumpıl Murat’ın da pek çok akrabasının adı yazılı.

Bu anıt kompleksini, savaşın ardından gelen barış döneminde kemikleri bulunup köy mezarlığına getirilip defn edilenleri de kapsıyor. Kompleksin yanında ХХ yüzyılın  20’li  — 50’li yıllarındaki siyasi kurbanlar anısına yapılmış olan anıt da bulunuyor.

Kumpıl Murat ve Temrezov Reşıd birinci dünya savaşına iştirak etmiş olan Wulapeliler adına yapılmış olan anıta da çiçek bıraktılar.

 «Yabani alay» diye anılan alaya dahil olan süvariler adına bu anıt 2015 yılında açılmıştı. Birinci dünya savaşı esnasında Wulape ve bir bütün olarak Adıgeyli insanların büyük Rusya için göstermiş oldukları kahramanlıkların gelecek nesillere aktarılması için  bu anıtın büyük önemi var.

Çeviri; AÇUMIJ Hilmi
No comments:

Post a Comment