Sunday, September 2, 2018

אסמעיל לבאי על החינוך בכפר כמא


שלום לכולם,

כמידי שבוע, הנה עוד פוסט מאוד חשוב, אם לא החשוב ביותר, והוא על חינוך ודת. כמיעוט צ'רקסי-מוסלמי במדינת ישראל, אל לנו לחשוב להפריד בין שני הנושאים החשובים הללו, אשר מעצבים אותנו, האחד מזכיר לנו מהיכן אנחנו באים והשני מגדיר אותנו לעתיד. 

הבעיה העיקרית שנדון בה הפעם, היא הפער בין ההצהרות לבין התוצאות בחינוך! 

"חינוך הינו במדרגה ראשונה" לא מתחבר עם "אי איוש מחלקת החינוך" עד היום הזה. הדבר פוגע קשות בקיבוע המצב המאפשר לתכנן לעתיד ולהיערך לאתגרים אשר יעמדו בפני ילדינו בעתיד. כל חברה המכבדת את עצמה ושמה לה בכותרת ש-"חינוך הינו במדרגה ראשונה", לא יכולה להישאר אדישה ולהשאיר חור שכזה במחלקת החינוך, במשך שנים ללא פתרון קבע. הרי ידוע לכל שמינויים זמניים יוצרים פגיעה באיכות העשייה ותוצאותיה, מה גם כשמם הם אמורים להיות זמניים וקצרי מועד, ולא משהו שנמשך שנים. 

כש-"חינוך הינו במדרגה ראשונה", חברה שמכבדת את עצמה ואת הערכים שלה, לא יכולה להפקיד את רמות הניהול בידי גורמים מחוץ ליישוב בנושא החינוך, במיוחד כשיש לנו מספיק אנשים מוכשרים בתחום.

מינוי שכזה הביא את התוצאות שלהלן, שמדברות בעד עצמן. לשם השוואה בינינו לבין בתי הספר של מינהל ההתיישבות באזור נתוני הבגרות:-

כפר כמה – 59%, כדורי – 76.5%, עמקים תבור – 82.8%. 

איך אפשר להסביר פערים של עד 25%, כשהניהול הינו בידיים של המינהל להתיישבות בשלושת בתי הספר?

כש-"חינוך הינו במדרגה ראשונה", פתרונות קוסמטיים לכישלונות פדגוגיים אינם תורמים לטיפוח והשגת יעדים חינוכיים והשכלתיים. האם עושה שכל שתלמידים שלא הוגשו למבחני סוף סמסטר או נכשלו נתבקשו להגיש עבודה בנושא ועל עצם ההגשה קיבלו ציון עובר????? 

מה המסר שאנחנו מעבירים בכך לילדי העתיד!!!??? איפה השאיפה למצויינות פה???

אם "חינוך הינו במדרגה ראשונה", אז למה אין שינוי באחוזי הבגרות והעונים לספי הקבלה לאוניברסיטאות מזה 15 שנה?

למה אחוז התקציבים לחינוך מסה"כ התקציב לא השתנה? או שהשינויים מינוריים וקטנים בין שנה לשנה (אפשר לראות בקרות הלמ"ס) ותקציבי המועצה לאורך השנים.

אם כבר להתהדר ברצף לימודי, תיאום ציפיות וצוות פדגוגי משותף בין היסודי לחטיבה כמשהו חדש שנעשה בקדנציה הזאת, אז זהו שלא, זה לא דבר חדש. הדבר נעשה עוד לפני 20 שנה בהיותי יו"ר ועד הורים מרכזי ביסודי.

כש-"חינוך הינו במדרגה ראשונה", בעיית השעות שתמיד היתה לא צריכה להיות חסם. מה גם שהיא הבעיה הכי קלה לפתרון במדינה שלנו – הבאנו 120 שעות מעבר לשעות החובה בעבר לחטיבה וליסודי ללא תכניות העצמה ממשלתיות ועם גירעונות של 8 מיליון ש"ח.

אין לנו בעיית משאבים יש לנו בעיית דרך, קביעה ומעקב אחר מדדים נכונים, רצון ומחויבות של כולם להביא את השינוי מתוך אמונה בילדים שלנו ובעצמנו שאנחנו יכולים ושאנחנו לא שונים מאף קבוצה אחרת במדינה.

ראש המועצה נמצא יחד איתי ב 25 השנים האחרונות בוועדי ההורים והיה צריך לראות את הדברים הללו מהיום הראשון לכהונתו!

אם לא נבחן את העבר ונלמד ממנו, איך נוכל לבנות את העתיד?

כפי שכבר פרסמתי בפוסט קודם, התקציבים שעומדים לרשותנו בנושא חינוך ודת בתוכנית "העצמת הישובים הדרוזים והצ'רקסים" הם 570 מלש"ח, מתוכם כ 30 מלש"ח נתח יחסי שלנו.

מה התוכנית שלי בנושא החינוך ואיך אני הייתי עושה את דברים אחרת:-

• השאיפה שתוך שנה מחלקת החינוך תאויש במכרז למשרת קבע .

• ניהול מוסדות החינוך יהיה בידיים מקומיות. שבענו מתוצאות לא משתנות במשך 20 שנות קיום החטיבה.

• השאיפה בכיתות הנמוכות עד כיתות ד ביסודי ללמד אותם ע"י מורים ומורות מקומיים על מנת לחזק את האישיות שלהם על הערכים, השפה, התרבות והמורשת שלנו, ולצמצם את הקונפליקטים והקשיים בחוויה היום יומית בחינוך. המחנכים בכיתות יהיו מקומיים עד כמה שניתן יהיה הדבר ליישום.

• נלך למקומות שהצליחו ליצור שינוי משמעותי בתוצאות הבגרות וניקח מה שניתן לקחת מהם על מנת לנסות ולשפר את התוצאות עם התלמידים שלנו.

• נדרוש בחינה מקצועית ממשרד החינוך למה אין שינוי מהותי לאורך כל כך הרבה שנים עם הילדים שלנו, "אצלנו ובכדורי"? ולמה הפער הזה בין התלמידים שלנו והממוצע בגרויות בכדורי?

• נשאל איפה היו המנהל להתיישבות והממונים על כדורי בעניין הזה לאורך השנים הללו? ומה התרומה שהם יכולים לתת בעניין?

כפר כמא דורשת מנהיגות!
שלכם ובשבילכם 
לבאי אסמעיל

facebook.com

1 comment: