Wednesday, July 19, 2017

Hatıwu Cambolet ‘Sebzecilikte Adıgey güzel imkanlara sahip’


Adıge Cumhuriyeti başı görevini vekaleten yürütmekte olan Kumpıl Murat ile Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı baş yardımcısı Hatıwu Cambolet Adıgeyde hasat ve tarım ile alakalı işler ve ziraatın geliştirilmesi için var olan olanakları ele aldılar.

Kumpıl Murat’ın belirttiğine göre sonbahar ekimi 11 bin hektar kadar arpanın hasadı yapıldı. Çiftçiler yine toplamda 75,5 bin hektar kadar olan sonbahar ekimi buğdayın da hasadına başladılar.

Buğday ziyadesiyle Koşhable ve Krasnogvardeyske rayonu çifçilerince üretiliyor. Onlar hektar başına 55 kental kadar ürün elde ediyorlar.

Cumhuriyet idarcisinin belirttiğine göre  en çok üzerinde durdukları husus ise devlet programları çerçevesinde hayvancılık  yapan özel sektörün geliştirilmesi. Bu sayede yeni iş alanları açılması yanısıra et, süt üretimi de arttırılmış olacak.

Günümüzde tarım sektöründe çeşitli gelişmeler gözlenmekte. Tahıl üretimi yanısıra kısa sürede verime geçen meyva bahçeleri, sebzecilik,pirinç üretimi  gibi konulara da eğilmeye başladılar.

Şapsığ göleti ve Afıpsıp sulama kanallarında gerekli tadilat yapıldığında daha fazla pirinç üretimi yapılabilecek. Bu sayede Tehutemıkuaye rayonunda 3 bin hektar kadar pirinç üretimi yapılabilecek arazi, sulanabilecek.

Hatıwu Cambolet cumhuriyetin bütün federal programlara iştirak ettiği ve  sebzecilik alanında iyi olanaklara sahip olduğunu belirtti.

Rusya federasyonu tarım bakanı baş yardımcısının belirttiğine göre, cumhuriyet daha da aktif hareket ederse, ekolojik olarak temiz ürünler ile Rusya pazarına girebilir.

adygvoice.ru

No comments:

Post a Comment